Monday, January 19, 2009

Weekly Shopping Trip

Last week we ran out of milk on Friday, so I did quite a bit of my shopping for this week on Friday and Saturday. I went just slightly over budget again. I had $48.77 to spend (because I was $1.23 over budget last week).

It has been quite a while since I have been to Winco. They usually have the lowest prices on everyday items. They also have a great bulk foods section. They have a semi-strict coupon policy (no printables!) so I just don't shop there all that much.

I ended up with:

4 Gallons milk - $9.52

2 Jiffy corn muffin mixes - $.98

1 Worcestershire sauce - $.88

10# bag flour - $3.78

.93# barley - $.45

4 apples - $1.57

2 peaches - $1.57

1 can cherry pie filling - $1.78

celery - $1.28

carrots - $.98

.92# lentils - $.81

.29# poppy seeds - $1.19

1 can olives - $.98

I didn't use any coupons, so my net OOP was $26.86

Then I went to Albertson's because we were also out of ground beef. That just stresses me out!

Here is what I ended up with there:

1 Family pack ground beef - $10.41

Stew meat - $2.51

2# bananas $1.24

2 canisters of Quaker Oats - $3.00 (used 2 $.60 off Quaker coupons) - $1.80

2 boxes of Life cereal - $3.00 (used 1 $1.00 off 2 coupon) - $2.00

4 boxes of Frosted Flakes - $5.00 (used 2 $1.00 off kellogg's coupons) - $3.00

Net OOP: $21.47

If I had stopped there, I would have been just under budget. But I didn't. Saturday we took our car to Walmart to get the oil changed and we had about 1 1/2 hours to kill at Walmart. I had some coupons with me - and I found some great deals. So here is what put me over budget. I have to say that I LOVE the Laughing Cow cheeses. They are so yummy, but are usually $2.98 each, which is expensive. There were some $.55 off coupons in a recent insert, so I have been carrying them around with me looking for a good deal on Laughing Cow cheese. Walmart had these on sale for $1.88 each - already a great discount, but with my coupons...you get the picture.

3 Laughing Cow Cheeses - $5.64 (used 3 $.55 off Laughing Cow) - $3.99

2 Kotex - $2.00 (used 2 $1.00 off Kotex) - FREE!

2 Suave hand lotion - $1.94 (used 2 $1.00 off Suave) - FREE+.06 overage!

Net OOP: $4.50

Here is the thing...I'm not done. We still really need bread and I want to do the Ragu deal at Walgreen's, so I am going to use some of next week's budget, and not go shopping next week - except for milk. My hubby and kids drink it like crazy! Stay tuned and I'll post the rest of the trip when I do it.

For more shopping trips - check out The Grocery Cart Challenge and Money Saving Mom!

**update** see the rest of my shopping this week here.

3 comments:

Elisa and Morgan said...

You crack me up. I never knew that reading what someone buys each week would be so interesting. Perhaps if I didn't know you, it wouldn't be.

Mist said...

I know what you mean about the milk! My family (3 kids, one pregnant mama, and one husband) goes through 5 gallons a week. CRA-ZY. Somehow I don't remember ever having more than one gallon of milk in the fridge as a kid...

Your menu plan looks pretty yummy too. :) Thanks for stopping by my blog and commenting. So sweet of you!

newlyweds said...

Great job! Even going over just a bit.

Blog Widget by LinkWithin